#210 - Jaké mohou být následky nedonošených dětí.

Dana Nová

Dobrý den pane doktore,

chtěla bych vědět jaké následky hrozí předčasně narozeným dětem s porodní váhou pod 1200g. Můj syn měl 1055g, během pobytu na neonatologii neměla žádné komplikace. Nyní má 1810g a za chvíli půjdeme domů. Nemám ponětí na co se mám připravit. Docela se bojím toho až ho budu mít doma a budu na něj sama.

Je něco na co si mám obzvláště dávat pozor u tak malého miminka?

Děkuji, Nová

Podrobnosti dotazu

# 210
KlientDana Nová
Vytvořeno16/11/2020 08:59
Poslední aktualizace18/11/2020 14:42
Lékař:MUDr. Jan Lebeda

MUDr. Jan Lebeda

Dobrý den.

Děkuji za Váš dotaz. Bez podrobnějších informací na něj ale nedokážu jednoznačně odpovědět. Z pouhé porodní hmotnosti se nedá nic predikovat.

Pokud jde o následky, nemusí mít vůbec žádné. Hodně (asi více než na hmotnosti) záleží na tom, ve kterém týdnu těhotenství se dítě narodilo, a dále na poporodním průběhu. Píšete, že Váš syn neměl během pobytu na neonatologii žádné komplikace. I tak takové děti vyžadují další sledování: určitě u dětského neurologa (mohou se projevit v odchylky v psychomotorickém vývoji), dále v prvních týdnech po propuštění pravděpodobně v oční ambulanci kvůli riziku rozvoje postižení sítnice u nedonošených (tam hodně závisí na gestačním stáří dítěte); je nutné sledování růstu a s tím související hodnocení výživy - to kromě praktického lékaře pro děti a dorost (PLDD) zajišťuje ambulance pro rizikové novorozence, která bývá součástí každého perinatologického centra. Je možné sledování i v dalších specializovaných ambulancích (např. u kardiologa, pneumologa, dětského chirurga), ale to u nekomplikovaného průběhu nepředpokládám. Všechny kontroly by Vám měl naplánovat ošetřující lékař - většinou je i zajistí (případně ve spolupráci s PLDD).

Jinak Vás čeká běžná péče o miminko - z pohledu Vašeho chlapečka určitě láskyplná náruč maminky. Strach mít nemusíte. Abyste byla klidnější, měla byste si domů pořídit monitor dechové aktivity - upozorní Vás na případnou zástavu dechu, na kterou musíte zareagovat. Před propuštěním by Vás měl personál oddělení seznámit se základy resuscitace, respektive instruovat co dělat v případech, kdy monitor začne alarmovat. Ne každý alarm znamená nebezpečí.

V prvních týdnech po propuštění bych na Vašem místě omezil sociální kontakty mimo nejbližší rodinu (bez ohledu na současný nouzový stav). To znamená nechodit s "malým" po nákupech, návštěvách, atd. Od listopadu běží sezóna respiračních infekcí a určitě nechcete, aby Váš chlapeček po propuštění onemocněl. Maminky se často ptají na to, kdy vyrazit na první procházku. Na to není jednoznačné doporučení. Vzhledem k současnému počasi bych asi vyčkal, až bude Váš syn mít alespoň 3 kg, aby Vám neprochladl. Z tohoto důvodu není doporučeno vycházet s dítětem, pokud je venku teplota nižší než -5 st.C. 

Snad jsem Vám alespoň částečně odpověděl.

S pozdravem Jan Lebeda

 

18/11/2020 14:42

Odpovídat může pouze personál a vlastník dotazu.