Nacházíte se na stránce věnované specializovaným pokojům, ve kterých můžou rodiče být se svými předčasně narozenými dětmi už od narození, když jsou děti ještě v inkubátoru. Pokoje v krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně fungují a starost o své miminko zde mají hlavně rodiče. Sestra finguje spíše jako poradce a rodiče tak mají své soukromí a klid. Pokoje nejsou nadstardadem, neplatí se za ně. Chceme rozvíjet naši myšlenku, aby i předčasně narozené děti, které nejsou nemocné ale pouze malé, mohly být se svými rodiči jako ty narozené v termínu.
Trávili jste se svým potomkem na těchto pokojích první týdny života? Líbí se vám tato myšlenka? Podpořte nás darem – libovolnou částkou, díky které budeme moci naší vizi dále rozvíjet a standard pokojů udržovat i nadále.
Zde je příběh těchto pokojů:
Pamatuji si, že nápad přišel přesně na vánoce 2014. Do té doby jsme vždy před vánoci posílali na neonatologické oddělení (oddělení předčasně narozených dětí) nijak významnou částku 30.000,-, nebo nakupovali vybavení, které bylo potřeba.
V rámci naší práce známe hodně firem v regionu. Umíme věci prezentovat, prodávat, stavět jim emoce a příběhy. Naše práce fungují a mívají úspěch, plní našim klientům prodejní cíle. Se spoustou z nich máme také velmi přátelské vztahy. Co se tedy pokusit toho využít a “strhnout” lidi i firmy pro tuto věc? Získali bychom tak mnohem více financí a dali je tam, kde je to potřeba.
Tuto myšlenku jsem napsal primáři neonatologie Josefu Mackovi a ten mi vzápětí popsal o co se sám celý život snaží – individuální péče. Citlivý přístup k předčasně narozeným dětem a jejich rodičům jak po stránce komunikace a péče, tak i prostředím, ve kterém by se při všech těch starostech rodiče cítili co nejvíc v pohodě a byli se svým dítětem. Velmi to pomůže dětem ve vývoji, kdy je právě ta první fáze několika měsíců života a možnost být s rodiči naprosto klíčová pro další vývoj dítěte. Primář mi řekl co mu k tomu chybí, jak moc je takový přístup prospěšný a projekt MaléMimi byl na světe.
Pokusili jsme se tedy získat finance na rekonstrukci několika pokojů na novorozeneckém oddělení, kde by pohodlně mohli několik měsíců bydlet oba rodiče se svým předčasně narozeným miminkem, které je ještě v inkubátoru, než „doroste“. Pan primář zase navázatl s edukací personálu, aby k těmto rodičům přistupoval jako odborný partner a rádce. Nebo dá se říct jako hotelový personál.
Na jaře 2015 jsme tento web a komunikaci na sociálních sítích. Následovaly desítky hodin tvorby videoobsahu, psaní článků, návštěv firem a seriál prezentací projektu na různých převážně kulturních a společenských akcích. Do projektu se zapojila také Štěpánka Duchková, známá česká moderátorka, která nám velmi pomohla k setkání s dalšími lidmi s dobrým srdcem a povedlo se přesvědčit spoustu dalších firem, spolků a známých lidí, bez kterých by se to v žádném případě nepovedlo.
Po roce těchto aktivit se nám povedlo se shromáždit finanční prostředky a věcné dary v celkové částce přes 3.000.000,- korun. Peníze posílali jednotliví lidé, rodiče předčasně narozených dětí, velké i malé firmy z regionu a zapojily se i nadace, spolky či školy, které samy bojují s financemi. No a v závěru Zlínský kraj po jednomyslném schválení radou přispěl neuvěřitelnou částkou dalších 4.500.000,- korun, takže se stal vlastně zázrak.
Až teď zpětně si uvědomuji, že to vůbec nemuselo vyjít a mohlo to skončit fiaskem, možná i ostudou, pokud bychom získali jen půlku peněz a museli vysvětlovat, že se stavět nebude a přemýšlet co s těmi penězi. Projekt se tak mohl obrátit proti primáři, který tuto věc zaštítil svým jménem a šel tak se svou kůží na trh. Tenkrát si to naštěstí nikdo z nás neuvědomil :-). O to víc si po tomto roce uvědomuji, že bez všech lidí kolem by se opravdu vůbec nic nepovedlo. Nic se neplánovalo, žádný byznys plán s vyhodnocením zdali bude, nebo nebude projekt úspěšný. Žádná strategie a propočty, jen vize, cíl a víra, že získat do roka 3.000.000,- na rekonstrukci pokojů nebude problém.
Začátkem roku 2017 jsme slavnostně přestřihli pásku k unikátním pokojům, ve kterých mohou být rodiče se svým předčasně narozeným dítětem. Čtěte správně, oba rodiče, nejen matky ale i otcové, oba společně se svým dítětem, protože kontakt s rodiči i když je miminko ještě v inkubátoru přináší tento dětem významný prospěch pro jejich další vývoj. Zároveň jsme za další peníze od Zlínského kraje zrekonstruovali volný prostor a vytvořili v něm byt pro 4 maminky, které mohou bydlet přímo v porodnici a být svým dětem, které musí být na JIP neustále nablízku.
Povedlo se to hlavně díky vám rodičům, kteří jste po dobu více jak jednoho roku přispívali na realizaci.
Martin Gazda
V listopadu 2015 jsme věřili, že se to povede:
A po dalším měsíci v prosinci 2016 jsme již pokoje dokončovali:
Po roce v listopadu 2016 jsme začali s rekonstrukcí:
A v únoru 2017 jsme otevřeli: