#207 - Otevírání se ve 33. týdnu

Klára Kotačová

Dobrý den pane doktore,

jak je to prosím s předčasným otevíráním?

Včera jsem šla na prohlídku a už si mě nechali v nemocnici, že se otevírám. Nyní mám kapačku na utišení práce dělohy. Ale nechtějí mi říct, jestli se to dá dotáhnout alespoň do 39. týdne nebo bude muset za pár dní malý ven.

Nyní jsem ve 33. týdnu, co vím tak je to blbé období kvůli nedovyvinutým plicím. Jak dlouho se to podle vás dá oddálit?

Děkuji za odpověď.

Podrobnosti dotazu

# 207
KlientKlára Kotačová
Vytvořeno15/09/2020 12:42
Poslední aktualizace18/09/2020 07:43
Lékař:MUDr. Jan Lebeda

MUDr. Jan Lebeda

Dobrý den.

Zkoušel jsem zareagovat již včera, ale protože se moje odpověď na "malemimi" zatím neobjevila, tak zkouším jinou cestu. Snad se to tentokrát podaří.

Na Váš dotaz není jednoznačná odpověď.

Předpokládám, že Vám v infúzi podávají léky na utlumení děložní činnosti a možná i MgSO4, jako tzv. neuroprotekci plodu pro případ předčasného porodu.

Po nasazení tokolýzy a klidovém režimu mohou nastat 2 možnosti. Děložní činnost se může zcela zklidnit a současně se může zastavit „předčasné otevírání“ a můžete porodit třeba až v termínu. Druhá možnost je zcela opačná, to znamená, že k efektu nemusí dojít a miminko se narodí předčasně. Vše závisí na více okolnostech, např. na počtech předchozích porodů, množství plodové vody, přítomnosti/nepřítomnosti infekce, na pokročilosti aktuálního nálezu na děložním hrdle.

Pokud porodník předpokládá, že spíše záhy porodíte, tak Vám nasadí i kortikoidy, aby trošku uspíšil zrání plic plodu, který se tak připraví na případný předčasný porod.

 

S pozdravem Jan Lebeda

18/09/2020 07:43

Odpovídat může pouze personál a vlastník dotazu.