#186 - Přibírání

Miroslava J

Dobrý den, pane doktore, dcera narozená ve 35+6 momentálně končí 2. Měsíc. Chtěla bych se zeptat, jak je to s přibíráním na váze miminka, které se narodilo o měsíc dřív. Malá naposled přibrala 120g za týden, měla by si nyní vypít 80-85g každé tři hodiny. Snažím se stále kojit a odsávám mléko. Když si vypije míň, dokrmujeme stříkačkou. Momentálně při každém kojení vážíme kolik si vypije, ale je to hodně stresující. Většinou si vypije cca 60-70g, někdy víc a někdy zase míň a u prsa usíná. Někdy se mi již nedaří do ní dostat příkrm odstrikaneho mléka, většinou je to pod tlakem a s velkým pláčem a nebo prostě spí a nejde ji probrat, každopádně při vloženém malíčku se stříkačkou do pusinky nesaje. Když nemám odstrikane mléko, zkoušeli jsme dát příkrm Beba pro předčasně narozené miminka, ale ten nechce vůbec, někdy nám ho i vyzvraci.

Je přibírání opravdu tak malé, abychom se takto stresovali při téměř každém kojení?  Nebo malou nechat, kolik si sama vypije a vypustit vážení? 

Moc děkuji za odpověď.

Podrobnosti dotazu

# 186
KlientMiroslava J
Vytvořeno24/01/2019 04:20
Poslední aktualizace25/01/2019 21:54
Lékař:Primář MUDr. Jozef Macko, Ph.D.

Primář MUDr. Jozef Macko, Ph.D.

Dobrý večer,

tyto problémy jsou u předčasně narozených dětí velmi časté. Obecné platí, že dítě by mělo pravidelně přibývat na váze, současně s tím by mělo i růst do délky. Každé dítě vyžaduje jinou frekvenci, dávky krmení. Některým dětem vyhovují menší dávky v kratších intervalech. Pokud je díte spavé, unavenější, nemá příliš význam se snažit jej přinutit k pití, dítě pít s velkou pravděpodobností pít nebude chtít.

Určitou možností by bylo Vaše mléko obohacovat fortifikací, případně bílkovinným suplementem. Ty možnosti existují a pokud odstříkáváte mateřské mléko, této možnosti se dá využít. 

Navrhl bych Vám oslovit některou z našich laktačních poradkyň v nemocnici na novorozeneckém oddělení, mohli bychom Vám tímto způsobem pomoci.

Hezký večer

J.Macko

 

 

25/01/2019 21:54

Odpovídat může pouze personál a vlastník dotazu.