#218 - Hrozí mi předčasný porod ve 21 tt

Karolína Plačková

Dobrý den,

jsem ve 21 tt a včera mě hospitalizovali.
Rano jsem mela tlaky v podbřišku a proto jsem jela do nemocnice, kde si mě nechali z důvodu hrozícího předčasného porodu. Jsem údajně otevrena na 1cm. Musím jen ležet a doufat že miminko vydrží v bříšku co nejdéle.

A proto jsem se chtěla zeptat pane primáři ve kterém týdnu, pokud dojde k předčasnému porodu je "záruka", že miminko zachrání a bude bez postižení?

Děkuji za odpověď Plačková
 

Podrobnosti dotazu

# 218
KlientKarolína Plačková
Vytvořeno11/01/2022 08:41
Poslední aktualizace19/01/2022 10:20
Lékař:Primář MUDr. Jozef Macko, Ph.D.

Primář MUDr. Jozef Macko, Ph.D.

Dobrý večer paní Plačková,

záruku bezproblémového porodu a dalšího vývoje dítěte nejsme schopni (nikdo není schopen) dát prakticky nikdy, neboť nepredikovatelné komplikace u rodičky, plodu a novorozence mohou nastat i u zcela fyziologického těhotenství.

Obecně je za hranici viability (životaschopnosti) považován v ČR ukončený 24 týden těhotenství. V jiných zemích se tento parametr liší. Obecně se má zato, že zachránit dítě (ale ne zaručit nekomplikovaný průběh a další vývoj) lze již po ukončeném 22. týdnu gravidity, kdy začíná tzv. "šedá zóna" tedy období, kdy dětem lze poskytovat péči, ale bez jistoty kvality dalšího života. Od 22+0 do 23+6 týdne gravidity při porodu vyžadujeme od maminky (rodičů) informovaný souhlas s poskytnutím resuscitační a intenzivní péče. Ano, i u tak "malého" těhotenství lze dítě zachránit, ale nejsme schopni se po porodu ihned vyjadřovat k prognóze. 

Hezký večer

J.Macko

19/01/2022 09:54

Karolína Plačková

Děkuji za odpověď pane doktore, vím že záruka není nikdy, špatná formulace z mé strany, ale i tak mě vaše odpověď trochu uklidnila.

Zatím se držím a doufám že vydržíme s děťátkem alespoň do toho 24 tt. Děkuji

19/01/2022 10:20

Odpovídat může pouze personál a vlastník dotazu.