Úvod Fóra Poradna Primář MUDr. Jozef Macko, Ph.D. | pediatr, neonatolog
odpovědi k předčasně narozeným dětem
Umisteni predcasne narozneho ditete do kolektivu a mmr vakcina

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Andrea1 a poslední změna je stará 2 roky, 8 měsíců.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (z celkem 3)
 • Autor
  Příspěvky
 • #2556

  Andrea1
  Účastník

  Dobry den, prosim o nazor ohledne umisteni predcasne narozeneho ditete do kolektivu (skolky apod.). Syn se narodil ve 29tt. Uvadi se, ze zejmena v souvislosti s RSV viry a nezralosti dychacich cest a imunitniho systemu je vhodne tyto deti umistovat do kolektivu co nejpozdeji a ze organismus nedonoseneho ditete dozrava kolem 3. roku zivota. Zajimalo by mne proto, zda lze rici, ze napr do urciteho veku by se tyto deti do kolektivu nemely radeji zarazovat a zda od urciteho veku je to jiz „bezpecne“ (srovnatelne s donosenymi detmi… Vlastni zkusenost s infekcemi mame spatnou – ve zkratce: v 7 mesicich (kalendarne) nas pediatricka odeslala k hospitalizaci z duvodu nedoleceneho zapalu plic (dnes vime, ze ten byl zpusoben mikroaspiracemi v dusledku silneho vnitrniho refluxu). V nemocnici syn chytil po sobe hned nekolik infekci (predevsim dychacich cest, ktere mely zavazny prubeh – zapaly plic, zanety prudusek, dusnost, obstrukce… lecba nejprve antibiotiky, pak kortikoidy) a puvodne nekolikadenni pobyt se nam zde protahl na mesic. Mam proto velke obavy z infekci, jejich prubehu a nasledku. Doplnim, ze syn se narodil s nezralymi plicemi (porod probehl hned prvni den po mem prijeti na JIP) a plne kojen byl jen 2 mesice, pote par tydnu castecne. Po narozeni byl na 2 hodiny zaintubovan, pak jiz dychal sam s tim, ze cca 2 tydny mu byl do inkubatoru pridavan kyslik. Muj druhy dotaz se tyka mmr vakciny. Pediatricka by rada provedla ockovani v 18 mesicich (kalendarne). Nicmene uvadi se, ze tato vakcina je vyrazne lepe snasena po 2. roce zivota a navic by ted termin ockovani spadal na prelom unora a brezna, tedy obdobi s vysokym vyskytem respiracnich onemocneni. Bylo by podle Vas proto vhodne ockovani o nekolik mesicu odlozit? Kdy byste ho doporucil? Dekuji predem velmi za odpoved.

  #2557

  Dobrý den Andreo,
  v jedné z předchozích odpovědí jsme debatovali na téma očkování předčasně narozených dětí, úzce to souvisí s dotazy, které kladete. V rámci evropské unie existuje jakýsi konsensus ohledně očkování předčasně narozených dětí, nicméně každá země definuje svá národní pravidla. V ČR tato pravidla definují jednotlivé odborné společnosti, finální stanovisko pak vydává imunizační komise Ministerstva zdravotnictví. V tuto chvíli platí, že děti, narozené po 32 týdnu gravidity by měly a mohly být očkovány podle obecně přijatého a definovaného kalendáře, tedy dle chronologického věku. Jejich očkovací kalendář by se tedy nelišil (anebo jen málo) od očkovacího kalendáře donošených dětí. Děti, narozené před 32 týdnem jsou považovány za specifickou skupinu a u nich je očkování individualizováno. v případě mmr vakcíny (asi myslíte Priorix) se doporučuje očkovat mezi 18- 24 měsícem, ale pouze tehdy, když nejsou u dítěte přítomny známky možného imunodeficitu. Za ty se nepovažují (byť opakované) záněty horních dýchacích cest, u Vašeho syna se ale jednalo o záněty dolních DC a bylo nutno podat antibiotika a kortikoidy. Nevím, zda býval syn nemocný opakovaně i po propuštění z nemocnice. Je narozen ve 29 t.g., měl kyslíkovou terapii a býval asi nemocný. Určitě bych jej zařadil do spíše rizikovější supiny a se zařazení do školního kolektivu bych nespěchal. Očkování lze jistě odložit, ale v tomto případě bych se poradil s Vaším ošetřujícím pediatrem, který syna zná nejlépe, případně s imunologem. RSV vakcína nesouvisí s ostatním očkováním, u Vašeho syna bych ji určitě doporučil, tato očkování neinterferuje s jiným očkováním.
  Hezký den
  J.Macko

  #2570

  Andrea1
  Účastník

  No prave, zatim jsem bohuzel nemela stesti na pediatra, ktery by mi byl schopen poradit s predcasne narozenym ditetem :( O to vice si cenim Vaseho fora, casu, ktery mu venujete a ochoty poradit. Je to velka pomoc. Jeste jednou moc dekuji!

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (z celkem 3)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.