Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Jozef Macko, MUDr., Ph.D. a poslední změna je stará 2 roky, 10 měsíců.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (z celkem 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #2389

  Radka
  Účastník

  Dobrý den pane primáři,
  nevím, kterého odborníka se zeptat, proto píši Vám. Se synem máme od jeho 3,5m korigovaně (narozen 25tt) problémy se zvracením (obloukem, nyní cca 3-4x za den, půl až celá dávka snědeného jídla). Obě naše pediatry (jak standardní tak v rizikové) opakují stále, že se jedná o reflux, nebo ABKM, ale situaci žádným dalším vyšetřením neřeší. Zvracení se stupňuje, nelepší a syn už i hubnul a byl kvůli hubnutí hospitalizován. Nyní po očkování (ke zhoršení došlo po každém očkování, zvracení se rozjelo s prvním očkování Synagisem) se jeho stav opět zhoršil a opět hubne.V cca 5m korig. měl sonografii břicha pro reflux, ale při vyšetření se mu jídlo ani jednou nevrátilo (dle vyšetřující lékařky se ani nevrátilo do jícnu). Nyní je mu 12,5/9,5m. Byli jsme na kontrole s ABKM u alergologa, kde ABKM dopadlo neprůkazně, dle alergologa není obloukové zvracení typické ani pro ABKM ani pro reflux a doporučil nové sono vyšetření, tentokrát ale druhého svěrače mezi žaludkem a tenkým střevem. Chtěla bych se zeptat: Pokud by byl problém v zúžení tohoto svěrače, jak se problém řeší? Jsou ještě další problémy, které by mohly toto zvracení vyvolávat, kromě infekce? Doporučil byste návštěvu některého odborníka, nějaké specifické vyšetření, na které bychom se měli našich ošetřujících lékařek zeptat? Infekci určitě nemá, testovali ho několikrát a nebyl zatím nemocný.
  Stravu má: příkrmy (masozeleninové na oběd cca 150g), 6x denně dáváme kaši z neocatu (kukuřičnou nebo rýžovou) po 110-120g. Celkem sní aktuálně kolem 840g jídla. Mezitím ještě vypije cca 50ml čisté vody za den. Nesnese kousky, při hustší kaši se dáví.
  Neurologické problémy nemá, čeká nás v prosinci oční (2,5 a 1/4 dioptrie objeveny pulsoptixem), chodíme na rehabilitaci (necvičíme Vojtu, jen podpůrné cviky), léky už žádné nebere (jen vitamín D). Váží aktuálně v 9,5m korigovaných 7,26kg a měří 68,5cm.

  Děkuji za odpověď.
  S přáním hezkého dne
  Radka Angerová

  #2404

  Dobrý den paní Angerová.
  Hlavním problémem Vašeho chlapečka je opakované zvracení, nyní 3-4x denně obloukem a v důsledku toho neprospívání.
  Zvracení obloukem či spíše obecně opakované intenzivní zvracení v kojeneckém věku má řadu příčin. Tou, která by měla být vyloučena na začátku, je vrozená vada některé z částí zažívacího traktu, v případě syna především v horních částích, na úrovni jícnu, žaludku. Nejčastěji se jedná o pylorostenozu či pylorospasmus (ten není vývojovou vadou). Opakované zvracení může samozřejmě vyvolat infekce, ta je ale dle Vašeho dotazu vyloučena. Alergie na BKM je diagnostikovatelná zcela jistě, ale u ní nebývá typickým klinickým obrazem opakované zvracení obloukem, problémy jsou spíše jiného charakteru. Vyloučit se musí dietní chyba a samozřejmě neurologický problém, vyšetření v tomto ohledu je ale negativní. Nejsem si jist, zda bylo provedeno ultrazvukové vyšetření mozku.
  V každém případě bych doporučil vyhledat dětského gastroenterologa (ambulance jsou ve větších nemocnicích, existují i privátní zařízení tohoto charakteru) a zopakoval bych vyšetření dětským neurologem a sonografistou k vyšetření horních částí zažívacího traktu. Gastroesofageální reflux se dá vyloučit či diagnostikovat i jinak než ultrazvukovým vyšetřením, nevím, zda chlapeček byl již vyšetřován jinak.
  S úctou
  J.Macko

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (z celkem 2)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.