Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Markéta a poslední změna je stará 2 roky, 10 měsíců.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (z celkem 5)
 • Autor
  Příspěvky
 • #2443

  Markéta
  Účastník

  Dobrý den,pane primáři,
  chtěla bych se zeptat,jaký očkovací harmonogram doporučujete pro předčasně narozené miminka?

  #2463

  Dobrý večer Markéto, otázka očkování nezralých dětí není dosud spolehlivě vyřešena. Tato problematika zahrnuje řadu proměnných – zralost imunitního systému, imunitní odpověď organizmu, stupeň nedonošenosti, typ očkovací látky, dobu, ve které je dítě očkováno. Obecně existují dva přístupy – většina evropských států volí očkovací kalendář, který je určován chronologickým věkem, který nezohledňuje stupeň nezralosti. V ČR je poněkud odlišný přístup odborníků – neonatologů, imunologů a vakcinologů. Má se zato, že dítě, porozené po 32 týdnu gravidity, lze očkovat zvyklým způsobem. U mladších dětí je doporučeno zahájit očkování přibližně ve 4-5 měsíci s respektem k závažnosti nezralosti. Očkováním předčasně narozených dětí (ale nejen jich) se věnuje několik webů, velmi známá je stránka http://www.vakciny.net. Lze tady najít řadu užitečných informací.
  Hezký večer
  J.Macko

  #2514

  Markéta
  Účastník

  Dobrý den, pane primáři, děkuji za odpověď, po dohodě s naší lékařkou jsme naočkovali Hexacimu po ukončeném 4.mesici. Trochu nás ale znepokojuje váhový přírůstek, který za měsíc je pouze 300gramů. Mrňous se nám narodil 2.9.2015 v 34.týdnu,váha 2270gr,výška 43cm,teď má 59cm a váží 4,5kg…jaký je na toto prospívání Váš názor, prosím? Malý nijak zvlášť nepláče,když nespinká, kojím ho co dvě hodiny,takže 7 kojení denně máme. Děkuji.

  #2516

  Dobrý den Markéto, růst předčasně narozených dětí má svá specifika, pro tuto kategorii dětí jsou vytvořeny růstové grafy, které jsou většinově použitelné přibližně do 52 – 56 postkoncepčního týdne, později se již používají všeobecně rozšířené růstové grafy. Tedy i po propuštění předčasně narozeného dítěte je nutné po určitou dobu (ve Vašem případě – porod ve 34 t.g. tedy asi 4-5 měsíců) sledovat podle těchto tabulek, praktičtí dětští lékaři je mají k dispozici. Sleduje se nejen růst do délky a tělesná hmotnost, ale i obvod hlavy, případně další antropometrické ukazatele. Růst nezralého novorozence je charakterizován epizodami růstového výšvihu, spurtu, tedy obdobími, kdy je nutno většinou pro zvýšené metabolické nároky navýšit dodávku kalorií. To lze několika způsoby. Přírůstky Vašeho chlapečka jsou nepatrně nižší, otázkou je frekvence kojení a zejména dávka mateřského mléka, kterou na jedno kojení vypije. Asi by stálo za to občasné převážení před a po kojení, zjistit skutečný objem mléka, které malý vypije. Pokud bychom hledali problém v objemu přijímané stravy, může to být jak nižší kalorická nálož MM (obecně známý fakt) a také celkový menší objem vypitého mléka. Prosím, poraďte se se svým pediatrem, až po vyloučení výše uvedených příčin bych hledal další možné příčiny, ale z mého pohledu se zatím nejedná o nijak závažný problém.
  Hezký den J.Macko

  #2517

  Markéta
  Účastník

  Děkuji moc za odpověď, zkusím prcka vážit, ale moc nadějně to nevidím, váhu nesnáší :-)

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 příspěvků - 1. až 5. (z celkem 5)

Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.